Nauka rysowania dla każdego – część 3 – jak rysować lepiej

Poprzednio skupialiśmy się na temacie, który jako sklep plastyczny znamy jak mało kto – opowiadaliśmy wam o podstawowych produktach (https://www.artequipment.pl/), dzięki którym wasza nauka rysowania będzie sprawna i przyjemna. Zanim jednak zaczniemy zagłębiać się w technikę, dzięki której będziecie rozwijać wiedzę i umiejętności, chcemy udzielić wam kilku ogólnych porad. Triki, które wam dzisiaj przedstawimy, warto pamiętać za każdym razem biorąc się do pracy. Gotowi? To zaczynamy kolejną odsłonę cyklu „Nauka rysowania dla każdego”!

 

Proporcje na rysunku – czyli celownik z kciuka i ołówka

 

Rozpoczynając przygodę z rysunkiem bardzo często za wymagające wielu ćwiczeń, prób i błędów uchodzi utrzymywanie właściwych proporcji – niedoskonałości w tym zakresie są doskonale widoczne szczególnie wtedy, gdy młody rysownik próbuje rysować żywych modeli. Wówczas szczególnie trudno jest przenieść dokładnie sylwetkę osoby rysowanej na papier. Jednak z pomocą przychodzą tutaj dwa podstawowe narzędzia rysownika – czyli ołówek oraz ręka. Z ich pomocą możecie skonstruować swoisty celownik, który pozwoli wam „na oko” mierzyć wymiary modela, zaznaczając za pomocą kciuka na ołówku wysokość postaci, a także poszczególnych części jej ciała.

Należy trzymać ołówek w wyciągniętej ręce. Pamiętajcie, aby utrzymywać ołówek pionowo. Następnie „wycelujcie” ołówkiem trzymanym w wyprostowanej ręce w modela i za pomocą kciuka zmierzcie interesujący was wymiar, zaznaczając palcem odpowiednie miejsce na ołówku. Jeśli będziecie stać zawsze w takiej samej odległości od modela, możecie w ten sposób przenieść wszystkie potrzebne wam proporcje na kartkę! Szczególnie wygodna ta metoda okazuje się wtedy, gdy korzystacie z deski kreślarskiej lub sztalugi i rysujecie na stojąco.

Na co należy uważać, czyli o tym, że rozmiar w przypadku rysunków ma znaczenie

 

Oczywiście metoda ta ma swoje ograniczenia – jednak doświadczenie i praktyka pozwolą wam odkryć sposoby, w jaki można ją najefektywniej wykorzystać na, nomen omen, własną rękę. Zdarza się, że początkujący korzystając z tej metody ustawiają się w taki sposób, że ich model wydaje się niezwykle mały i w takim wymiarze też przenoszą go na kartkę – powstaje wówczas rysunek małych wymiarów. Tymczasem, jak wiecie z poprzednich wpisów, żeby efektywnie progresować i aby nauka rysowania była skuteczna, początkujący rysownik powinien dać sobie odpowiednio dużo przestrzeni na kartce. Także mierząc wykorzystując ołówek artystyczny i kciuk pamiętajcie, aby ustawić się tak, by mierzona postać zajmowała jak najwięcej przestrzeni na całej kartce. Dzięki temu będziecie mogli łatwo wyłapywać własne błędy i je poprawiać.

Oczywiście może w tym momencie zaświtać wam w głowie myśl, że przecież kartka często jest dużo większa niż ołówek – szczególnie, gdy rysujecie w formacie A3 lub A2. Wówczas należy mierzyć długości ołówka. W praktyce oznacza to, że rysownik powinien określić, ile długości ołówka zajmie postać, którą chce narysować, na kartce.

Po pierwsze, drugie i trzecie – ćwicz!

 

Jak bumerang wracamy jednak do najważniejszej zasady, którą warto przyswoić podczas nauki rysowania. Pamiętaj, że absolutnie najbardziej liczy się to, ile rysujesz i jak świadomie, żeby doskonalić swoje umiejętności. Dlatego zawsze miej przy sobie ołówek i szkicownik, żeby być gotowym na przypływ weny lub naszkicowanie interesującej sceny. Dzięki temu twoja nauka rysowania będzie jeszcze bardziej efektywna.

Czerp też inspirację ze swojego życia i otoczenia – nie bój się rysować elementów swojego mieszkania, podwórka, okolicy, czy prosić znajomych o pozowanie do Twoich szkiców. Przy czym warto pamiętać, że nauka rysowania to proces ciągły – im więcej szkicujesz, tym lepiej. Pamiętaj też, żeby oceniać swoje prace – zarówno na bieżąco, jak i pozostawiać je na jakiś czas w teczce, żeby móc spojrzeć na nie z perspektywy czasu. Będzie to miało dwa efekty. Po pierwsze, po kilku miesiącach łatwo będzie wyłapać własne błędy dzięki temu, że spojrzysz na rysunek z większym dystansem. Po drugie, dzięki temu zobaczysz na własne oczy swój progres i to, jak rozwinął się Twój styl na przestrzeni czasu.

Zgromadź też odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu będziesz mieć możliwość dowolnego wybrania środków wyrazu. Eksperymentuj z ołówkami, markerami, pisakami, a także różnymi papierami. Polecamy szczególnie cienkopisy Faber-Castell, Kuratake, Promarkery Winsor & Newton, czy cienkopisy Sakura. Z ołówków do absolutnych faworytów naszych klientów należą ołówki Bruynzeel, ołówki Faber Castell i ołówki Astra. Warto też już na początku wyposażyć się w akcesoria, które poprawią Twój komfort – takie jak sztaluga składana w formie tabletu w rozmiarze A3 lub A4, deski kreślarskiej lub deski do rysunku.

Już w następnym wpisie przechodzimy do konkretów i podzielimy się z wami poradami, jak rysować proste kształty w prosty, realistyczny i estetyczny sposób. A gdybyście kompletowali swoje artykuły do rysunku, pamiętajcie, że sklep plastyczny ArtEquipment ma dla was wszystko, czego potrzebujecie do nauki i rozwijania swoich umiejętności rysunku!

Najpopularniejsze produkty
Nr telefonu
22 77 37 861 lub 510 339 338 sklep@artequipment.pl pn-pt: 9:00 - 18:00 / sb: 9:00 - 13:00
dotpay PayPal VISA Master Card
DPD GLS DHL InPost

© ArtEquipment - Internetowy sklep dla plastyków. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: